Klíšťová encefalitida

Toto onemocnění je virového původu. A jak je již z názvu zřejmé je přenášeno hlavně klíšťaty. Vstupem viru do organismu začíná inkubační doba. První období trvá zhruba 7–14 dní, ale může trvat i měsíc. V této fázi se neprojevují žádné závažné příznaky. Klíšťová encefalitida má obvykle dvě (někdy tři) fáze. Virus se do těla dostane 8 dní po nákaze, ale již 2–5. den může napadnout mozek a může dojít k zánětům mozkových blan.

První fáze

První fáze nastupuje po ukončení inkubační doby. V první fázi onemocnění svým průběhem a svými příznaky připomíná chřipku. U nemocných lidí se projevujíbolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech tyto potíže sami odezní a nastupuje bezpříznakové období, které trvá asi 1 až 2 týdny. U některých pacientů je první fáze zároveň fází poslední, kdy u nich dojde k úplnému uzdravení.

Druhá fáze

Druhá fáze je započata nesnesitelnými bolestmi hlavy, které jsou doprovázenyvysokými horečkami. V této fázi pacienti trpí světloplachostí, nevolností a zvracením. Prvním příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů v oblasti šíje, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy paměti, dezorientace a poruchy spánku. Pacient také může trpět dehydratací a křečemi. Typickým příznakem je také ochrnutí rukou, nohou nebo obličejových svalů. Tento stav trvá zhruba 2 až 3 týdny. Po uplynutí této doby se stav začne sám zlepšovat.

Třetí fáze

Ve 3. stádiu onemocnění dochází k zánětlivému postižení center pro řízení dýchání a činnosti srdce.

Asi u jedné třetiny nakažených lidí se první fáze vůbec neobjevuje a dostávají se rovnou do fáze druhé. A přibližně u jedné čtvrtiny postižených klíšťovou encefalitidou končí toto onemocnění trvalými následky. Lidé trpí obrnou horních končetin, poruchami koncentrace, nálady nebo spánku, chronickými bolestmi hlavy, sníženou výkonností nebo depresemi. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.