Meningokok
Onemocnění způsobuje bakterie, která žije v nosohltanu asi u patnácti až dvaceti procent zdravé populace. Lidé, kteří v sobě mají tuto bakterii ve většině případů neonemocní, ale mohou se stát nebezpečím pro ostatní. **Meningokok se v počátečním stadiu dá velice těžko odhalit.**
Příznaky meningokoka
——————–
Příznaky jsou téměř totožné jako u **chřipky**, rozvinout se mohou během jednoho až tří dnů, ale i do několika hodin. Někdy se u nakažených meningokokem vyskytují bolesti hlavy, kloubů, svalů, vysoké teploty či vyrážka. Ovšem ne všichni postižení mívají tyto příznaky, jelikož jsou známy případy lidí, kteří byli nakaženi meningokokem a neobjevil se u nich žádný z příznaků.
Rozlišujeme několik typů meningokoka. U nás se nejčastěji vyskytuje typ **B** a **C**, zcela výjimečně typ A, který se objevuje především v severní Africe a Velké Británii. Do roku 2000 v ČR převažoval typ B, nyní více než 50 % onemocnění představuje typ C. Typ B i C patří mezi bakterie, které vyvolávají tzv. invazivní infekci či invazivní onemocnění.
Pokud meningokok překoná všechny obranné bariéry našeho těla, vyvolá opravdu nebezpečnou reakci – **zánět mozkových blan** (meningitida) neboli meningokovou sepsi či toxický šok, což je otrava krve. Otrava je způsobena přítomností a rychlým množením bakterií v krevním řečišti s toxickým poškozením orgánů.
Přenos
——
K přenosu meningokoka dochází tzv. **kapénkovou infekcí** (obvykle líbáním, kašlem či kýcháním). Většinou se tedy choroba šíří mezi lidmi, kteří jsou v úzkém kontaktu. Nejčastější místa, kde se meningokokem můžete nakazit, jsou diskotéky, kluby, letní tábory, různé taneční párty a studentské koleje. Nejrizikovější věkovou skupinou, která je meningokokem ohrožena, jsou mladí lidé mezi patnácti až devatenácti lety, ale mohou se nakazit i starší lidé či kojenci. Nejlepší prevencí proti meningokoku je očkování.