Pohlavní nemoci

Syfilis

Toto onemocnění se prakticky přenáší výhradně pohlavním stykem. Dále může dojit k přenosu onemocnění z matky na plod. Velmi vzácně může dojít k přenosu kontaminovanými předměty (jídelní příbor, sklenice) či těsným kontaktem s nakaženým. Teoreticky může dojít k přenosu i krevní transfůzí, to se ale stát nemůže neboť dárci jsou v tomto směru testováni.

Onemocnění probíhá ve třech fázích:

  • nejčastějším projevem první fáze je bolestivý vřed o velikosti čočky až pětikoruny, který se objevuje v místech, kde infekce pronikla do těla. Pronikla-li infekce do těla v oblasti genitálií dochází zároveň k nebolestivému zduření tříselních mízních uzlin. Vřed se během 4–6 týdnů sám zahojí, čím je první fáze ukončena.
  • sekundárním stádiu se objevuje vyrážka. Bíle plošky se nejvíce objevují na trupu, méně často se vyskytují v ústech. Zároveň dochází ke zduření hlavních uzlin. Vyrážka i zduření časem zmizí. Nějaký čas se žádné další příznaky neobjevují (ovšem může docházet k opakovanému výskytu vyrážky a zduření uzlin).
  • terciární fáze se objevuje několik let po nákaze. Jsou postiženy klouby, srdce, cévní a nervová soustava. Dochází k poškození kožní tkáně v oblasti obličeje, nosní přepážky a části patra. Objevují se těžké poruchy osobnosti, demence a progresivní paralýza. V rozvojových zemích se nemoc do této fáze dostane jen výjimečně.

Kapavka

Bakterie kapavky rychle narušují prostředí pochvy a způsobují nepříjemný nazelenalý výtok. Dále může bakterie napadat sliznici močové trubice,děložního čípkunosohltanukonečníku nebo oční spojivky a vzácně i klouby. Kapavka je přenášena hlavně pohlavním stykem, neboť bakterie jsou velmi citlivé na teplotu.

První příznaky u muže a u ženy jsou odlišné. Zatímco u mužů se první příznaky objevují brzy u žen je tomu naopak, u nich nedochází k takřka žádným příznakům. Po čase se objevuje pálení při močeníhnisavý výtok nebo se mohou objevovat červené body, které se podobají blešímu štípnutí. Ovšem akutní projevy rychle mizí.

Při neléčení může dojít ke sterilitě jedince!