Šalvěj lékařská

Tuto silně aromatickou rostlinu v přírodě jistě poznáte hned na první pohled. Vyznačuje se především svou výškou až 70cm a zdřevnatělými lodyhami. Její květy, které se objevují v rozmezí května a července mají světle fialovou barvu, ale výjimkou není ani barva bílá. Účinky šalvěje byli známy již ve středověkém Egyptě, kdy byla používána místními lékaři především pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Známým produktem je v dnešní době především šalvějová mast. Právě díky zmiňovaným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům je vhodná na různé oděrky, které pomáhá nejenom rychleji hojit, ale hlavně dezinfikovat. Pomáhá však i na různé druhy ekzémů či vyrážek, které se mohou z ničeho nic na našem těle objevit. Na výrobu této masti se používají právě květy šalvěje lékařské, které obsahují řadu příznivých látek, ale také vitamínů a minerálů.

Díky svým desinfekčním vlastnostem našla své místo i v kosmetice. Odvar z šalvěje totiž příznivě působí na pokožku našeho těla. Je využívána především na oblast obličeje a pokožky hlavy. Její odvar by měli používat především mladí lidé v pubertě, jelikož dokáže výrazným způsobem pokožku vyčistit a zamezit tak tvorbě nepříjemného akné. Skvělý vliv má i na pokožku hlavy a tvorbu lupů. Pokud na tyto problémy trpíte a různé šampony či specializované přípravky vám nepomáhají, rozhodně byste měli zkusit právě odvar z šalvěje lékařské. Doporučuje se v něm závěrečné oplachování hlavy, které by mělo vést k tomu, že lupy nejenom zmizí, ale při pravidelném používání se znovu neobjeví. Desinfekční účinky šalvěje jsou také využívány v dutině ústní, především potom při různých zánětech a aftech, nebo při nadměrném zápachu z ústní dutiny. Tato rostlina se tak postará o kompletní desinfekci, která je navíc provedena zcela přírodní cestou bez chemických a jiných výrobků.