Zánět ledvin

Zánětlivé onemocnění ledvin je velmi široký pojem a zahrnuje celou škálu onemocnění. Abychom mohli provést správnou diagnózu je důležité přesné zjištění příznaků.

Zánět ledvinové pánvičky

Typické jsou zimnice, horečka, bolest v dolní části zad, nevolnost azvraceníbolest při močení, ledviny se zvětšují a jsou citlivější na tlak, časté jsou i ledvinové záchvaty (křeče v močovodu). Diagnózu doplňují laboratorní analýzy – biochemické a mikrobiologické vyšetření moči (do jaké míry je v moči přítomna bílkovina a krev, které bakterie jsou za onemocnění odpovědné).

Léčba probíhá pomocí antibiotik. Nezabírá-li po dobu 48 hodin, je obvykle třeba změnit nasazené antibiotikum za jiné, účinnější. Dále může být diagnóza upřesněna ultrazvukem nebo rentgenem. Obě metody mohou objevit změny v tkáni ledvin, případně i ledvinové kameny.

Zánět ledvin

Je vyvolán zadržováním a ukládáním imunitních komplexů nebo autoimunitou.Typickými příznaky jsou slabost, vyčerpání, horečka, nevolnost, nechuť k jídlu, zvracení, bolesti kloubů a žaludku, nashromáždění vody v tkáních (edémy), krátce před selháním ledvin se dostaví symptomy podobné chřipce.

Zánět glomerulů

Glumeruly jsou klubíčka kliček krevních cév a jejich zánět je podmíněný streptokokovou infekcí a má obvykle tyto příznaky: edémy (otoky), malé množství vylučované moči, která obsahuje červené krvinky a silně kolísající množství bílkovin, vysoký krevní tlak, otok mozku s bolestmi hlavy a poruchami vidění. K symptomům patří i nález zvýšené koncentrace metabolických zplodin, kreatinu a močoviny, v krvi, často se objevují bolesti kloubů. Teprve laboratorní vyšetření – analýza krve a moči – poskytne jasno o příčině onemocnění.

Moč může obsahovat krev, i když při pouhém pohledu oka vypadat čirá. V krvi v tomto případě bývá neobvykle velké množství bílých krvinek, naproti tomu počet červených krvinek je nízký (chudokrevnost). Laboratorní vyšetření ledvinové funkce také ukáže, do jaké míry už v krvi stoupla koncentrace jedovatých zplodin látkové výměny. Charakteristická je zvětšená ledvina (což je vidět při vyšetření ultrasonogramem nebo na rentgenových snímcích), která se ale později začne zmenšovat (důsledek odumírání tkáně). Analýza ledvinové tkáně (získaná pomocí biopsie) potvrdí nemoc s konečnou platností a umožní i určitou předpověď dalšího průběhu zánětu ledvin.