Zánět spojivek

Zánět spojivek je onemocnění, které během života (sezóny) trápí mnoho lidí. Zánět spojivek má mnoho podob. Od akutního hnisavého zánětu přes lehké zčervenání, slzení až po dlouhodobější problémy spojené s poruchou tvorby slz.

Co je to spojivka?

Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Vytváří spojivkový vak a dále pokrývá oční bulbus až k rohovce.

Příčiny zánětu spojivek?

Příčiny zánětu spojivek mohou být velice pestrá:

  • Infekční
  • Neinfekční – a) alergický b) suchý
  • Přidružení k nějakému dalšímu onemocnění
  1. Infekční zánět – je způsoben viry a přenáší se kontaktem. Některé vznikají přenosem ze zánětu genitálií. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty.
  2. Neinfekční zánět – Alergický – objevuje se především během pylové sezony (na jaře), ale může mít i celoroční charakter. Alergii tak mohou způsobovat plísně, domácí zvířata a kosmetické přípravky.Suchý – situace, kdy oko má nedostatek nebo špatnou kvalitu slz a povrch oka není normálně svlažován.

Zánět spojivek může vzniknout také jako následek chronického zánětu víček. Přestože je slz dost, oko je drážděné, protože slzy nejsou dostatečně kvalitní a nezajišťují dobré svlažování rohovky. Potíže se mohou vyskytnout také při pobývání v nadměrně znečištěném prostředí, ve smogu, při dlouhodobém zatížení očí (např. při práci u počítače).

Působí rovněž suchý vzduch, kouř a průvan. Pozor by měli dát nositelé kontaktních čoček. V momentě, kdy se objeví zánět či zčervenání, kontaktní čočky by měli vyjmout a navštívit lékaře.

Příznaky zánětu spojivek

Zánět spojivek se projevuje řezáním, pálením, zčervenáním, pocitem cizího tělíska v oku nebo otokem víček. Zánět bývá spojen s nadměrnou tvorbou hlenu, u bakteriálních zánětů i s tvorbou žlutobělavého hnisu, který zhoršuje vidění a slepuje řasy. Po probuzení jsou oči slepené a obtížně se otevírají. Alergický zánět spojivek se projevuje svěděním očí i víček. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis. Suchý zánět vyvolává pocit cizího tělíska v očích.