Bez černý

Tento známý listnatý keř se hojně vyskytuje na mnoha místech naší republiky. Nejčastější místa jeho výskytu jsou lesní mýtiny či kamenitá místa. Květy bezu černého, které se objevují hlavně v červnu, až červenci mají typickou žlutobílou barvu. Kromě barvy má však i velmi zajímavé aroma, které je významné právě v době, kdy pomalu odkvétá a začínají dozrávat jeho plody. Plody bezu černého by se v žádném případě neměli konzumovat čerstvé, jelikož mají silné projímavé účinky. Pokud však dojde k jejich tepelné úpravě nebo usušení, tyto účinky se zcela ztratí.

Pokud tedy jeho plody usušíme, můžeme je dále používat, jelikož mají hlavně léčivé účinky. Velmi využívaný je potom čaj z bezu černého. Ten má mnoho příznivých účinků, především potom na bolesti hlavy či jiné nervové choroby. Zajímavostí je, že přestože čerstvé plody mají projímavé účinky, ty sušené, například v podobě čaje můžeme použít proti průjmům.

Nejsou to však pouze plody, které se používají k léčení různých nemocí. Velmi účinné jsou i květy bezu černého, které mají blahodárné účinky především na rozpouštění hlenů nebo na snižování horečky. Kromě toho odvar ze sušených květů je výrazným způsobem močopudný a také dokáže podporovat pocení. V minulosti se tak bez černý používal v lékařství velice hojni, dalo by se říct, že snad na všechny druhy nemocí. Kromě této oblasti ho však lze použít i v potravinářském průmyslu, kdy se bobule bezu černého používají jako potravinářské barvivo, či náhrada dražšího ovoce, především u různých likérů. Mnoho lidí černý bez používalo i stále používá k výrobě sirupu ču chutné osvěžující limonády, které dokážou nejenom perfektně zahnat žízeň, ale díky účinkům černého bezu mohou působit i jako prevence před mnoha problémy. Na výrobu této limonády se potom používají hlavně květy, v období největšího květu.