Zánět močových cest

Jedná se o infekční onemocnění močového měchýře a močových cest, které je způsobeno bakteriemi. Toto nepříjemné onemocnění postihuje především ženy a to díky jejich stavbě těla (ženy mají totiž kratší močovou trubici). V dnešní populaci je zánět močových cest velmi častým onemocněním. Musí se léčit okamžitě a léčba je prováděna pomocí antibiotik. Neléčení toho onemocnění může vést k chronickým stádiím a časté recidivy mohou vést k vážným onemocněním ledvin.

Příčiny zánětu močových cest

Mezi nejčastější příčiny vzniku patří oslabení imunitního systému, těhotenství, kdy plod tlačí na močový měchýř a ten se nedokonale vyprazdňuje, a nakonec nachlazení.

Příznaky zánětu jsou následující: časté nutkání k močení, vymočení pouze malého množství moči i přes velké nucení, dále také pálení a bolest při močení, křeče v podbřišku nebo zapáchající moč. Mezi další příznaky patří neobvykle kalná moč a v moči se může objevovat i krev.

Při prvních příznacích bychom se měli držet několika zásad. Měli bychom ze svého jídelníčku vyřadit veškeré ostré, kyselé a jinak agresivní potraviny a nápoje (včetně kávy, ovocného či černého čaje). Vyhýbat bychom se měli i alkoholu a pít spoustu neperlivé vody a speciálních čajů určených právě na potíže močových cest. Ideální je každou hodinu vypít sklenici tekutin, tím zvýšíme četnost močení a tím pádem se nám z těla bude dostávat větší množství bakterií.

Mezi další zásady patří udržovat zevní pohlavní ústrojí a krajinu kolem konečníku čistou a suchou. Před i po pohlavním styku se umyjte. Oblast v okolí konečníku omývejte vždy zpředu dozadu, tím zabráníte zavlečení bakterií do močových cest. Noste bavlněné prádlo, které umožňuje tělu dýchat, a po cvičení je vhodné se rychle převléct do suchého prádla.