Tuberkulóza

Průběh tuberkulózy

První fáze infekce – obvykle bez příznaků nebo se objevují příznaky podobné chřipce.

Ve druhé fázi infekce – objevuje se mírná horečka (37,5), noční pocení, pokles váhy, únava a další příznaky v závislosti na napadené části organismu. Plicní tuberkulózu obvykle provází suchý kašel, což může vést k vykašlávání krvavého hlenu. Objevují se také hrudní bolesti a potíže s dýcháním.

Druhy tuberkulózy

Kostní tuberkulóza (tuberkuloidní osteomyelitida) zasahuje především v hrudní a bederní páteř – Pottova nemoc, později také v kolenních, kyčelních kloubech a kostech. Jedná se o rozsáhlou nekrózu, rozpad kostní tkáně s řadou zlomenin a dochází také k rozšíření na měkké tkáně.

Tuberkulóza genitálií (tuberkuloidní salpingitida a endometritida) vzniká u žen z rozšíření tuberkulózy do genitálií. Tento typ onemocnění vede k nepravidelnému menstruačnímu cyklu a k neplodnosti. U mužů napadá tuberkulóza prostatu a jako u žen také vede k neplodnosti. Tuberkulóza může napadat také močový trakt, což může vést k poškození močové trubice a močovým potížím.

Napadení centrální nervové soustavy – pokud je napaden mozkomíšní kanál, je v mozkomíšním moku pozorován vysoký obsah proteinu, nízký obsah glukózy a lymfocytů. Může být napaden mozek a lebeční nervy, někdy se u pacientů napadení projevuje křečemi.

Tuberkulóza zažívací soustavy se dnes vyskytuje méně díky pasterizaci mléka, ve kterém se někdy může objevit bakterie zvaná Mycobacterium bovis.

Napadení nadledvinek – obvykle jsou napadeny obě současně. Vede to k jejich výraznému zvětšení, pokud jsou úplně zničeny nastává Addisonově nemoci. Napadení lymfatického systému vede ke zvětšení lymfatických uzlin a kožním projevům.

Srdeční tuberkulóza obvykle projevuje napadá pericard, což vede k chronické pericarditidě, která může být doprovázena krvácením.