Rakovina

Rakovina, jinak také nádorové onemocnění, je různorodá skupina chorob, jejichž společným znakem je to, že některé buňky se vymknou kontrole a začnou autonomně růst.

Rakovina prsu

Mezi nejčastější příznaky nádoru prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu.

Mezi okem patrné změny patří:

  • změnu ve velikosti či tvaru prsu
  • vtažení bradavky
  • otok, šupinatění, zarudnutí či „pomerančový“ vzhled kůže prsu

Mezi pohmatem patrné změny patří:

  • hrbolek v části prsu nebo poblíž prsu, případně v podpaždí
  • citlivost bradavky.

V raných stádiích je bolest či výtok z bradavky méně obvyklý. Oba tyto příznaky mohou být navíc spojeny s jinými chorobami prsu a pokud vás trápí, nemusíte mít hned obavy, že se jedná o rakovinu. Přesto by bylo ale vhodné s těmito problémy navštívit lékaře, protože jedině on může zvážit závažnost stavu a případně doporučit některá další vyšetření.

Je vhodné zde upozornit na to, jak velkou důležitost hraje pravidelné samovyšetřování prsu. Jedině to vám umožní zachytit změny prsu a navštívit s nimi včas lékaře.

Rakovina slinivky břišní

Toto onemocnění probíhá zpočátku bezpříznakově a klidně. Ani v dnešní době medicína nedosahuje uspokojivých výsledků při léčbě a diagnostice tohoto onemocnění. Slinivka břišní je největší sekreční žlázou našeho těla. Je důležitá při trávení.

Kouření, pití alkoholu, přejídání a rodinná anamnéza je také jedním z důvodů proč se právě u Vás může tento typ rakoviny objevit. Nedostatečný příjem ovoce a zeleniny také zvyšuje výskyt karcinomu slinivky. Více ohrožení jsou také lidé trpící déle než 5 let cukrovkou. A také muži jsou k rakovině slinivky náchylnější než ženy. Příznaky jsou různé. Záleží na kterém místě vznikl nádor. Pokud se nádor vytvořil na tzv. hlavě slinivky, projeví se to náhlým a nebolestivým zežloutnutím. Je to způsobeno ucpáním žlučovodu. Nádory rostoucí na jiných místech se zprvu nijak neprojevují.

Mezi příznaky objevující se v pokročilých stádiích patří nespecifické poruchy zažívání. Dále pak bolesti břicha v oblasti podžebří a žaludku, nechutenství, deprese nebo zánět žil. V pozdějších stádiích rakoviny slinivky břišní jsou tyto bolesti špatně medikamentovatelné a trvalé. Pacientovi může od bolesti pomoci tzv. poloha „modlícího se mohamedána“, kdy se člověk jednoduše schoulí do klubíčka. Dalším příznakem je úbytek váhy, žloutenka a celkové projevy „chátrání“. U časných stádií onemocnění se provádí operace, při níž je nádor zcela odstraněn. U pokročilých forem nádorů slinivky břišní je při operaci kladen důraz především na zachování střevní průchodnosti a plynulého odtoku žluči do dvanáctníku. Po úplném odstranění nádoru se ozařování obvykle neprovádí.

Nemocným, u nichž neexistuje možnost kompletního odstranění nádoru, je navržena léčba zářením, často v kombinaci s protinádorovými léky. Tyto léky také příznivě ovlivňují řadu nepříjemných příznaků spojených s touto nemocí.

Rakovina kůže

Mezi nejčastější příznaky patří změna tvaru nebo barvy znaménka. Dalšími příznaky jsou svědění, nehojící se nebo mokvavé znaménko. Každé znaménko, které je větší než 6 mm a mé nepravidelné okraje by mohlo být potenciální hrozbou, proto je na místě ho důkladně kontrolovat.

Rakovina děložního čípku

První příznaky se neprojevují nijak výrazně. Rakovina je způsobena tzv. HPV virem (Human Papilloma Virus). Jedním z možných příznaků je krvácení po pohlavním styku, jiné abnormální krvácení nebo výtok. Méně časté jsou bolesti pánve.

Rakovina varlat

Mezi nejčastější projevy patří změna velikosti varlete (zmenšení nebo zvětšení). Dále také změny na povrchu varlete. Mohou se zde objevovat různé hrbolky, bulky nebo jiné nerovnosti. Dalšími příznaky jsou ztvrdnutí varlete, tlak a bolest ve varleti a jeho okolí. Mezi příznaky můžeme také zařadit bolest v oblasti podbřišku, popřípadě i zvětšení a citlivost v oblasti prsních bradavek.

Rakovina prostaty

V počátečním stadiu se nemusí projevovat žádné příznaky. Mezi první zřetelné příznaky patří krev v moči, ovšem to může být projev mnoha dalších onemocnění. Dalším příznakem je krev objevující se v ejakulátu. Dále krev může vytékat z močovodu, což je také jedním z příznaků rakoviny prostaty. Mezi další příznaky můžeme také zařadit bolesti pánve, zad a bolesti v oblasti svalů stehen. Při rakovině v pokročilém stádiu jsou příznaky následující: ztráta hmotnosti, horečky a častá únava, chudokrevnost a zvýšená hladina PSA v krvi.

Rakovina konečníku

Nejčastějšími příznaky jsou změny charakteru stolice a změny častosti vyprazdňování. Může se objevit průjem nebo zácpa nebo také střídaní již zmíněných obtíží. Ve stolici se může vyskytovat krev nebo hleny. Mezi příznaky patří také bolesti břicha nebo oblasti konečníku. Mezi pozdní příznaky patří nechutenství, nevolnost, slabost, únava, hubnutí, bledost nebo žloutenka, narůstající objem břicha a teploty.