Infarkt

Projevy infarktu mohou být velmi různé:

  • někteří pacienti nemusí pociťovat žádné problémy (to jsou např. pacienti s diabetes mellitus) – u jiných může dojít k výraznému pocitu nevolnosti
  • dále může nastat náhlá ztráta vědomí anebo tzv. klinická smrt (přičemž klinická smrt je stav, kdy u pacienta dojde k zastavení činnosti srdce následkem těžké poruchy srdečního rytmu)
  • nejčastější projevy jsou intenzivní, tlakové nebo pálivé bolesti za hrudní kostí (většinou zničehonic ucítíte silnou bolest na hrudi, která je velmi urputná – vnímáte ji jako tíhu na prsou. Bolest se také mnohdy šíří do krku, čelisti, ramen a může pokračovat až k zápěstí, někdy proniká i do zad.)
  • příznaky může doprovázet také pocenípocit na zvracenízvracení,závratě a mdloby

Jak dochází k ucpání tepny?

Při infarktu myokardu (srdeční mrtvice) dochází k odumření části srdečního svalu – to je způsobeno nedostatečným krevním zásobením kyslíkem (tzv.ischemie). Příčinou tohoto nedokrvení je uzávěr koronární (věnčité) tepny nebo její prasknutí (ruptura).

K ucpání nejčastěji dochází kvůli ateroskleróze neboli kornatěním (koronárních) tepen, což je onemocnění, které vzniká důsledkem usazováním cholesterolu,cukrůvápníku a jiných tuků na stěně cévy. Na ní se postupně vytváří tzv. cholesterolový plát, který časem praská a tak poškozuje cévu. Do těchto prasklin se dostává krev, která se srazí a vytvoří krevní sraženinu (trombus), která cévu ucpe. Část svalu tak není prokrvována a odumírá. Při delším trvání může dojít i k zástavě srdce.

Infarkt myokardu se vyskytuje více u mužů než u žen, přičemž nejvíce ohroženou skupinou jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let, avšak toto onemocnění se nevyhýbá ani mladším lidem, kteří mají nadměrnou srážlivost krve, genetické dispozice či velmi špatnou životosprávu. Infarkt myokardu spolu s anginou pectoris jsou ischemickou chorobou srdeční (ICHS), na kterou ročně umírají statisíce lidí.