Anorexie
Mentální anorexie je velice zákeřná a nebezpečná porucha, při níž člověk (obvykle mladá žena), odmítá potravu proto, že se mylně domnívá, že má nadváhu. Začíná většinou na prahu dospívání. Mění se jídelníček, ze kterého mizí nejprve jídla, která jsou považována za energeticky příliš vydatná nebo nezdravá. Anorektičky nejprve vynechávají sladkosti a tučná jídla. Zákaz je postupně rozšiřován na další jídla, jako je bílé pečivo, knedlíky, maso, až nakonec zbudou jen dietní “light” potraviny.
Příznaky anorexie
Mezi typické příznaky anorexie patří plachost a poněkud tajemné chování postiženého člověka. Jí rád o samotě, až ostatní od stolu odejdou, nebo naopak ještě dříve – pod záminkou toho, že za chvilku musí někam odejít. Dosti nepříjemná situace pro něj nastává, pokud je nucen stolovat s ostatními. Pak se v jídle nimrá, dlouho si je prohlíží, vybírá co nesní, upřednostňuje miniporce (které nedojídá).Trvá na tom, že si jídlo musí vychutnat nebo jíst v klidu. Pokud takovému člověku někdo začne jídlo podbízet, může přejít až do agresivity.
Vyhýbají se jídlu ve společnosti, přecitlivěle reagují na to, když je někdo sleduje při jídle nebo například mlaská. Připravují si pro sebe jiné, méně vydatné jídlo. Když jedí, vypadají napjatě, strnule a vyděšeně. Snadno se cítí přejedené a mluví o tom, kolik toho snědly. Jablka jsou najednou obrovská a rohlík se nedá sníst, jak je vydatný. Mění se jejich chuť, hodně solí, pijí kávu a snadno se jim udělá po něčem špatně. Někdy hodně pijí (zapíjejí tak hlad), jindy nepijí vůbec, až jim hrozí dehydratace.
Při jídle se úzkostlivě srovnávají s ostatními, vyžadují, aby měly co nejméně. Často hodně žvýkají žvýkačky a kouří. Často vzrůstá jejich aktivita, neustále někde pobíhají, mají potřebu něco dělat, chtějí si “dát do těla”, zpotit se. Dokážou například chodit mnohakilometrové vzdálenosti pěšky, posilovat několik hodin nebo být při cvičení v neprodyšném oblečení. Nedokážou se uvolnit a jen tak sedět.
S postupující nemocí pozbývají chuti k fyzickým aktivitám (již na ně nezbývá energie). Zhoršuje se jejich schopnost soustředit se na učení, vyhladovělý organismus jim vnucuje stále myšlenky, týkající se jen a pouze jídla (typu: kolik už jsem toho dnes snědla, kolik si ještě mohu dovolit, v kolik hodin to bude, za jak dlouho to bude, jak se vyhnu společné večeři… atd.)
Pokročilé projevy
Dívky trpící mentální anorexií ztrácejí menstruaci. Tělo mobilizuje svoje rezervy a je nuceno sáhnout i ke štěpení vlastních bílkovin – tzn. postižená dívka přichází nejen o svalovou hmotu, ale zmenšují se i vnitřní orgány. Přednostně ty, které nejsou pro život jedince bezprostředně nutné, tedy především orgány pohlavní. Objevuje se také zácpa a zimomřivost. Vypadávají jim vlasy, kazí se jim pleť a po těle se jim objevují jemné chloupky.
Citace: KRCH, František David. Mentální anorexie. 2., přeprac. vyd. Praha: Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-807-4.