Hluchavka bílá

Hluchavku bílou patrně poznáte podle jejich typických květů. Právě květy hluchavky jsou vílí či lehce žluté barvy a mají tvar pětizubého kalichu. Rozkvétají postupně od spodu celé rostliny a mají příjemnou medovou vůni, na kterou lákají řadu živočichů, především potom včel. Ačkoliv samotná rostlina patří mezi plevele, květy hluchavky bílé mají velmi příznivé účinky na naše tělo. Po jejich opatrném nasbírání by mělo dojít k jejich pozvolnému sušení a následně využití. Květy hluchavky se používají hlavně na různé odvary. Mnoho lidí je také používá na hluchavkový čaj, který je vynikající především při kašli a nachlazení.

Vraťme se ale zpět k odvarům z květů této rostliny. Ty mají především hyperemizující účinek. To znamená, že dokážou překrvovat kůži a tím zmenšují místní dráždivost. To je nejvíce vhodné na místech s různými ekzémy, vyrážkami nebo puchýři. Kromě toho, že se minimalizuje svědění, také dojde i k rychlejšímu hojení. Odvar z hluchavky je také možno použít na různé drobné ranky, u kterých omezuje jejich mokvání. Hluchavka je také velmi známá u lidí, kteří trpí hemoroidy. Toto onemocnění vyskytující se v oblasti konečníku může být velmi nepříjemné a právě odvar z květů hluchavky může tyto příznaky snížit a pacientovi výrazně ulevit.

Pokud budeme užívat hluchavkový čaj, sami pocítíme jeho léčivé účinky především v době, kdy trpíme kašlem. Nejenom že nám výrazně usnadní tvorbu hledu a následné odkašlávání, ale také velmi výrazně pomáhá při zánětech horních cest dýchacích nebo chronické bronchitidě. V lidovém léčitelství byl také často používán při žaludečních obtížích, především potom v případě bolestí, křečí nebo průjmových onemocnění. Velmi výrazně posiluje činnost střev a vstřebávání látek do našeho těla. Ať už tedy zvolíte hluchavkový odvar nebo čaj, má tato rostlina v přírodní medicíně velmi široké uplatnění.