Příznaky těhotenství

Jsme si vědomi, že těhotenství není nemocí! Z vyhledávačů sem ale několik lidí “zabloudilo” po vyhledání jeho příznaků, proto je zde nakonec uvádíme.

Mějte prosím na paměti, že dále zmíněné příznaky nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Těhotenství vám může s jistotou potvrdit gynekolog nebo opravdu spolehlivý těhotenský test. Mezi první příznaky těhotenství patří:

  • Zpožďující se menstruace – Podle některých se jedná o první z mnoha dalších příznaků možného těhotenství. Ovšem, nemusíte se hned děsit. Důvody zpožděné menstruace mohou být různé. Např. stres, nemoc či jiné fyzické nebo psychické problémy.
  • Neustálá potřeba chodit na záchod – Kromě ranních nevolností může být dalším příznakem i častá potřeba jít “na malou“. Tato potřeba je způsobena látkami, které vylučuje embryo a které podporují produkci moči. Dále dochází k většímu prokrvování orgánů, především tkání pánve, která pak také tlačí na močový měchýř.
  • Změny nálad a neustálá únava – I časté změny nálad a neustálá únava mohou být možnými příznaky těhotenství. V těhotenství musí tělo ženy využít více živin pro růst embrya, což je vysilující a vede k únavě. A únava může dále způsobovat změny nálad.
  • Výtok a bolesti břicha – Výtok je bílý, hustý a vyskytuje se častěji než jindy. Břicho je citlivé především v oblasti podbřišku. Mohou se dostavovat bolesti hlavy, které mohou vést až k mdlobám.
  • Zvýšená chuť k jídlu – Chuť k jídlu může vést až k takzvané žravosti. A výjimkou nejsou ani rozdílné a neobvyklé chutě. Mezi časté chtě u těhotných žen patří například chuť na okurky.
  • Zvýšená citlivost prsou – Během těhotenství je tělo obdařeno vetší citlivostí na veškeré podněty. Zvýšená citlivost je patrná především v oblasti prsou, kde mohou doteky způsobovat až bolest. To úzce souvisí s ději, jež probíhají v prsou. Mohou se zvětšovat bradavky a dvorce kolem nich. Popřípadě mohou na prsou naběhnout malé žilky. A samozřejmě se v průběhu těhotenství zvětšují celá prsa.

Příznaky mimoděložního těhotenství

O mimoděložním těhotenství mluvíme tehdy, když se oplodněné vajíčko zahnízdí dříve, než dorazí do dělohy. Nejčastěji se uhnízdí ve vejcovodu a méně často ve vaječníku nebo dutině břišní. Mezi příznaky patří:

  • ostrá bolest vystřelující až k ramenům
  • vynechání menstruace
  • silné a křečovité bolesti v podbřišku

Rostoucí vajíčko může porušit stěny vejcovodu a může dojit k vnitřnímu krvácení do dutiny břišní. Krvácení bývá doprovázeno bolestmi, pocity na omdlení, které mohou skončit i ztrátou vědomí.