Chlamýdie

Chlamýdie (nebo též chlamidie) je jednou z nejrozšířenějších pohlavních chorob v Evropě. Je to onemocnění bakteriálního původu a šíří se nejen pohlavním stykem, ale také kapénkovou infekcí. V mnoha případech člověk ani nepozná, že je nakažený. V některých případech může ovšem onemocnění samo ustoupit.

Pohlavní varianta

V tomto případě se bakterie přenáší pohlavním stykem. Infekce se může přenést i nepřímo – například poškrábáním. U mužů se chlamydie vyskytují zejména v močové trubici a u žen pak postihují děložní čípek.

Prvním příznakem je bolestivý vřed vyskytující se na genitáliích. Poté následuje horečka, která je doprovázena zimnicí a zduřením mízních uzlin v oblasti třísel. Ve třetím stadiu se objevují příznaky v podobě rozsáhlých zánětů pohlavních orgánů nebo konečníku.

U žen způsobuje infekce neplodnost, která je zapříčiněna rozpadem vaječníků a dělohy. U žen ovšem infekce probíhá bez doprovodu výraznějších příznaků.

Mezi méně se objevující příznaky patří: výtok z pochvy, pálení v močové trubici, pálení v pochvě, časté močení, bolestivý pohlavní styk a bolesti pánve. Mezi další příznaky patří silná menstruace a krvácení mimo období menstruace.

Kapénková varianta

V této podobě napadá plíce. Jedná se tedy o plicní chlamydie. K jejímu šíření dochází podobně jako je tomu u chřipky.

Příznaky jsou podobné jako u chřipky, ale mnohem intenzivnější (až dusivý kašel ). Dále se pak mezi příznaky řadí dlouhodobé pocity únavy, neobvyklé škubání svalů, bolesti kloubů a břicha, angína nebo bolesti zubů.

Při nevčasném léčení může infekce napadat nervové tkáně mozku, ale také svaly nebo imunitní systém. Při takovém rozšíření mohou způsobovat i roztroušenou sklerózu nebo Alzheimerovu chorobu, ale také astma.