Chřipka

Objevuje se ve třech typech. Typ A má nejhorší průběh. Typ B má průběh mírnější. Typ C se u dospělých objevuje zřídka. Objevuje se především děti. Virus napadá dýchací soustavu (proniká přes sliznice dýchacího ústrojí) a je přenášen z osoby na osobu pomocí kapiček slin, které vznikají při kašlání. Díky krátké inkubační době (v rozmezí mezi 18-24 hodin) začíná chřipka velmi náhle a bez varování. Mezi první příznaky (symptomy) patří:

  • horečka – zpravidla bývá velmi vysoká (38 až 40 °C). Často bývá provázena zimnicí a třasavkou.
  • bolesti – zejména silné bolesti hlavy, které mohou být doprovázeny světloplachostí nebo ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti svalů, kloubů, hrdla, ale také bolesti očí, zad a nohou.
  • únava – velmi extrémní
  • ucpání nosu
  • kýchání
  • podrážděné oči
  • pocit zimy

Během dalších dnů nastupují již klasické příznaky. Jako je rýma, pálení v hrdle, suchý a dráždivý kašel. Ten je postupem času zvlhčován a mění se v hlenovitý kašel.

Důsledky chřipky jsou horší a trvají déle než u nachlazení. Léčba se pohybuje v rozmezí 1 až 2 týdnů. Nejprve zmizí teploty, únava, bolesti svalů a hlavy. Tyto obtíže mizí během 3 až 4 dnů. Rýmy a kašle se pak zbavujeme asi ještě týden až deset dní. Únava se pak může projevovat ještě několik týdnů po onemocnění. Velmi nebezpečná je chřipka pro slabé lidi nebo pro lidi vyššího věku. Mezi rizikovější skupinu patří také chronicky choří lidé. U těchto skupin může chřipka vést až k smrti.

Příznaky střevní chřipky

Jedná se o virové postiženi trávícího traktu, které je ovšem způsobeno jinými viry než u klasické chřipky. Toto nepříjemné onemocnění se projevuje průjmem, zvracením a často také horečkou. Průjmovitá stolice se objevuje několikrát denně a obtíže přetrvávají 2-4 dny. Nebezpečná je střevní chřipka především u kojenců, u kterých může dojit k dehydrataci.