Leukémie

Akutní leukémie

U této formy vznikají klinické příznaky velmi rychle (ve dnech až týdnech). Nemoc vzniká důsledkem neschopnosti kostní dřeně vytvářet dostatečný počet funkčních krvinek a krevních destiček.

V důsledku anémie (tzn.nedostatku červených krvinek) se může objevit ztráta energie, rychlá únavnost a bledost. Dalším příznakem akutní leukémie mohou být dlouhodobě přetrvávající a vracející se infekce, které jsou zapříčiněny nedostatkem funkčních bílých krvinek.

Úbytek krevních destiček se často projevuje krvácením z nosu či z dásní, dále také nadměrnou tvorbou modřin bez předchozího úderu či tvorbou drobných červených teček na kůži ( tzv. petechií).

Vzácněji se leukemické buňky mohou nahromadit v mízních uzlinách, které se zvětšují a bývají hmatatelné, nebo ve slezině, jejíž zvětšení může způsobovat bolesti břicha.

Chronická leukémie

Chronická forma leukémie se rozvíjí velmi pomalu. Pacient je dlouho bez příznaků a většinou se stává, že je diagnóza stanovena náhodně při vyšetření krevního obrazu.

  • CLL (chronická lymfatická leukémie) – u tohoto typu se obtíže nemusí dostavit roky. Jedním z prvních příznaků u této formy je nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin ( na krku, v podpaží, tříslech)
  • CML (chronická myeloidní leukémie) – u této formy se objevují bolesti břicha, zvětšení jeho objemu, pocit plnosti a tlaku v břiše při zvětšení sleziny. Pacienti ale mohou poprvé přijít k lékaři až s celkovými projevy, které jsou již známkou pokročilosti onemocnění. Mezi tyto příznaky patří teploty, noční pocení, větší úbytek hmotnosti (více jak 10 % hmotnosti za půl roku), celková slabost, únavnost, dušnost, bušení srdce. První příznaky mohou být i důsledkem poruchy krvetvorby (krvácení, opakované infekce, anemie).

Čtyři hlavní typy

  • akutní myeloblastická leukémie (AML)
  • chronická myeloidní leukémie (CML)
  • akutní lymfoblastická leukémie (ALL)
  • chronická lymfatická leukémie (CLL)