Lípa malolistá a velkolistá

Ať už se jedná o lípu malolistou nebo velkolistou, většinou ji každý dokáže přesně identifikovat hlavně z důvodu, že je to národní strom mnoha slovanských národů. Jedná se o typickou středoevropskou dřevinu, kterou nalezneme nejenom u vás, ale téměř po celé Evropě, včetně severských zemí. Přírodní léčitelství však zná lípu hlavně pro své vynikající léčivé účinky.

Květy lípy malolisté i velkolisté jsou totiž hojně užívány na přípravu různých odvarů či čajů. Je jenom málo lidí, kteří by nikdy v životě neslyšeli pojem lipový čaj. Na co však přesně slouží a v čem nám může pomoci, zjistíme právě nyní. Jak už bylo naznačeno, lipový čaj se vyrábí především z květů tohoto stromu. Sbírají se těsně před svým rozkvětem a na přípravu čaje jsou vhodné ihned po usušení. Tak jako většina čajů i tento je vhodný převážně při nemocech dýchacího ústrojí. Především potom při rýmě, nachlazení nebo kašli. Nejenom že pozitivní účinky lipového čaje dokážou zklidnit celé naše tělo, ale výrazně napomáhají při tvorbě hlenu a jeho vykašlávání. Ten je totiž hlavní příčinou dráždivého a suchého kašle. Velmi účinný je také v oblasti trávicího ústrojí, kdy nejenom podporuje jeho činnost, ale také vstřebání látek do našeho těla. Neméně důležitou vlastností je potom schopnost pomáhat při potížích s ledvinami a močovým měchýřem, především při jejich prochladnutí.

Kromě čaje můžeme také použít lipový odvar. Ten je díky svým zklidňujícím účinkům vhodné použít ve formě obkladů na spáleniny všeho druhu, které mohou být právě v letních měsících velmi aktuální. Nejenom že se popálené pokožce výrazně uleví, ale bude se také rychleji regenerovat. Velmi využívaný je také med z lipových květů ,který má především nezaměnitelnou vůni a je hojně používán v lidovém léčitelství, kde ho používali již naši předkové před několika stovkami let na různé problémy, především potom při nachlazení.