Pelyněk pravý
Mluvíme-li o pelyňku pravém, máme na mysli dřevnatější rostlinu, která může vyrůst až do délky 120 cm. Květy pelyňku pravého jsou žluté a trubkovité. Ačkoliv pelyněk pochází z Asie, dobře se mu daří i v našich končinách, kde roste především na místech, která jsou minimálně obhospodařována. Najdeme ho tak na různých smetištích, náspech nebo skalnatých stráních. Je až s podivem, že rostlina, která roste na takovýchto místech, může být tak prospěšná. Účinky pelyňku lékařského jsou totiž skutečně obdivuhodné.
Nať pelyňku pravého je právě ta látka, která je sbírána nejčastěji. Obsahuje látky jako thujol či thujon, které jsou v malých dávkách velmi přínosné, v těch větších však už mohou škodit a být silně toxické. Květ pelyňku je však využíván také a je považován za nejkvalitnější část této rostliny. Pokud bychom se zaměřili na jeho účinky, měli bychom začít v historii. Tam se pelyněk používal především při různých bolestech břicha a střevních potížích. Na stejné problémy se používá i nyní, především ve formě pelyňkového čaje. Jeho pití tak má pozitivní účinky na bolesti břicha, střevní komplikace nebo také menstruační bolesti. Účinné látky totiž velmi výrazným způsobem dokážou tlumit případné žaludeční křeče a pacient se tak bude cítit mnohem lépe.
Pokud tedy i my budeme chtít použít odvar z pelyňku, měli bychom dát pozor především na množství. Ačkoliv je totiž v malém množství velmi léčivý, při jeho předávkování se mohou dostavit naprosto opačné účinky. Pacient může začít trpět silnými bolestmi hlavy, dávením nebo také ztrátou vědomí. Právě kvůli těmto rizikům by pelyněk neměli v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy. Z této látky se vyrábí i známý nápoj tonic, proto i ten je u těchto žen zakázán, jelikož by mohl mít negativní vliv právě na plod, pro který by i standardní dávka mohla mít velmi negativní následky.