Máta peprná

Rostlina máta peprná, pocházející pravděpodobně z Anglie je mnoha lidem charakteristická nikoliv svým vzhledem, ale svou typickou vůní. Nyní se však pěstuje ve všech koutech celého světa a málokdy bychom ji našli ve volné přírodě. V ní se totiž objevuje naprosto vzácně, a pokud ano, tak především v oblasti vlhkých nevápenitých půd. Květ máty peprné poznáte především podle růžové až fialové barvy.

Účinky máty peprné jsou známé již od jejího vzniku. Díky mnoha látkám, které jsou velmi přínosné pro naše tělo tak dokáže nejenom pomoci při mnoha nemocech, ale také působit preventivně. Čaj z máty peprné má potom blahodárné účinky především na naše trávicí ústrojí a problémy, které s ním mohou souviset. Dokáže odstranit žaludeční křeče, působí protizánětlivě a také výrazným způsobem eliminuje nadýmání. Kromě toho prospívá i dalším orgánům, jako jsou játra, slinivka břišní nebo žlučník. K výrobě čajů a různých odvarů se používají především listy, které se mohou sbírat kdykoliv během celého roku. Kromě čaje z nich můžeme vyrábět i různé odvary, které je vhodné inhalovat, pokud máme problémy s dýchacími cestami. Nejenom že nám její příjemná vůně uleví, ale má skvělé účinky i při různých zánětech dýchacího ústrojí.

Právě typická mentolová vůně značí přítomnost této látky, která dokáže velmi výrazným způsobem snižovat napětí svalů. Tím je i snižován tlak v ostatních orgánech, díky čemuž se předchází bolestem. Ruku v ruce s těmito účinky je ten znecitlivující, který celý tento proces podpoří. Mnoho odborníků doporučuje pít mátový čaj pravidelně. Ten nejenom že působí preventivně, ale také pozitivně působí proti nespavosti, nechutenství a dokáže zcela eliminovat bolest hlavy. Ty nejčastěji přicházejí právě ve spojení se stresem, který doprovází zmiňovaná nespavost. Chcete-li se cítit lépe, šálek mátového čaje před spaním je to pravé.