Černý kašel

Černý kašel je kapénková vzdušná nákaza vyvolanou mikrobem Bordetella pertussis. Začíná jako nenápadná viróza a pokračuje dusivým dlouhotrvajícím kašlem. I proto je zpočátku obtížné rozeznat černý kašel od příznaků běžné virózy.

Patří mezi nejzávažnější dětské nemoci. Inkubační doba černého kašle je v průměru 7-14 dní (maximálně tři týdny). Napadeny jsou sliznice nosohltanu, průdušnice, průdušky a průdušinky tedy celé horní dýchací cesty. Zároveň zvyšuje vylučování hlenu, který bývá zpočátku řídký a později tužší a přilnavý.

Samotné onemocnění trvá přibližně 6 týdnů a projevuje se ve třech stádiích:

  • první stádium – začíná náhle, převážně kýchání, slzení nebo jiné příznaky rýmy, nechutenství, apatie, suchý noční kašel, který postupně přechází i v denní. Zvýšená teplota není tak obvyklé, ale vzácně se také vyskytuje.
  • druhé stadium – projeví se po deseti až čtrnácti dnech, objevují se záchvaty s 5-15 zakašláními rychle po sobě, které doprovázejí hlučné a náhle hluboké nádechy. Po chvíli může začít další záchvat kašle. Při záchvatu bývá obvykle vykašláno větší množství hlenu (kojenci a děti jej obvykle spolknou, ale také se může objevit jako velká bublina u nosu). Charakteristické je zvracení po větším záchvatu nebo po dávení vazkého hlenu. U kojenců se častěji než dávivý kašel může objevit zajíkání.
  • třetí stádium – období rekonvalescence, začíná kolem 4. týdne. Záchvaty kašle polevují a klesá i frekvence zvracení. Pacient se cítí lépe – celé onemocnění trvá v průměru 3 týdny až 3 měsíce, podle pokročilosti onemocnění.

V žádném případě dítěti nepodávejte jakékoliv léky proti kašli. Je velice důležité při náznacích vyhledat lékaře a poradit se s ním. U dětí do jednoho roku je mortalita 1-2%. U dětí do dvou let věku je Černý kašel vážným onemocněním, u starších dětí a dospělých jde o těžké onemocnění, ale jen vzácně ohrožuje život, vyjma starých lidí.