Meduňka lékařská
Jedná se o rostlinu z čeledi hluchavkovitých, která je charakteristická především svou vůní. Pokud tedy narazíme na rostlinu, jejíž listy mají silné aroma připomínající vůni citrónu, pravděpodobně se bude jednat právě o meduňku. Ta v přírodě dosahuje výšky 70 – 150 cm v závislosti na podmínkách, které má k dispozici. Maximálně jí totiž vyhovují slunná místa a bohatá půda. Zajímavostí je, že se nejčastěji vyskytuje v blízkosti levandule lékařské.
Velmi známé jsou právě pozitivní účinky levandule lékařské. Proto byla od nepaměti využívána v lékařské vědě. Především potom čaj z meduňky lékařské dokáže velmi výrazným způsobem snižovat stres a napětí člověka, celkově ho uvolnit a samozřejmě i dopomoci ke klidnému spánku. Proto se také doporučuje pít meduňkový čaj před spaním. Pokud bychom si chtěli sami čaj z meduňky vyrobit, je třeba sbírat celou nať, ale ještě před tím, než začne rostlina kvést. Květy meduňky lékařské se objevují již začátkem června a mizí až v období srpna.
Nasbírané listy je potom třeba usušit. To by mělo být pozvolné a bez slunečního záření. Právě kvůli němu by rostlina mohla ztrácet většinu ze svých účinků. Doporučuje suché prostředí, kde zároveň panují i nízké teploty. Pokud máme její listy usušeny, nic nám nebrání k přípravě chutného a zdraví prospěšného čaje. Její nať lze dále používat i jako hypnotikum nebo sedativum, čehož bylo využíváno především v dobách, kdy moderní medicína ještě nebyla tak vyspělá, jako nyní. Není to však jediná možnost, jak ji použít.
Velmi hojně je také využívána při vaření, jelikož mnoha jídlům dodá nezaměnitelnou chuť a také citronovou vůní. Pokud není extrémně tepelně upravena, zanechává si své vlastnosti a mi tak můžeme načerpat její pozitivní účinky. Kromě jídel lze její listy také použít k přípravě chutných likérů, především je známý meduňkový likér.