Mateřídouška obecná

Najdete-li v přírodě drobnou bylinu, jejíž výška není větší než 30 centimetrů a bude mít jemnou a typickou vůně, tak jste právě narazili na mateřídoušku. Často je tato bylina zaměňována s tymiánem, který má velmi podobný vzhled a vůni. Květy mateřídoušky, které se objevují v období května, až srpna jsou fialové barvy.

Účinky mateřídoušky jsou známé po staletí, kdy se využíval především mateřídouškový čaj. Ten je samozřejmě vhodný i nyní a stále se používá. Především potom při onemocněních horních cest dýchacích. Do této kategorie spadají známé nemoci a problémy jako je kašel či chřipka, nebo také zánět průdušek. Čaj z mateřídoušky je potom vhodné pít pravidelně, protože dokáže našemu tělu velmi výrazně ulevit od příznaků a problémů, které tyto nemoci doprovází.

Nejsou to však pouze horní cesty dýchací, na které má mateřídouška pozitivní účinky. Skvěle působí i na náš žaludek. Konkrétně má vliv na naše zažívání, kdy zvyšuje množství žaludečních šťáv a tím zlepšuje samotnou práci žaludku. Dokáže také ulevit od nepříjemného nadýmání, kterým v poslední době trpí stále více lidí.

Mateřídouška také velmi pozitivním způsobem navozuje klid a pohodu, kdy dokáže eliminovat různé stresové situace a s tím související bolesti hlavy. Ideální možností, jak těmto problémům předcházet je pít čaj z mateřídoušky, který bude preventivně působit na celé vaše tělo a vy se tak budete cítit skutečně skvěle. To vše díky mnoha látkám, které mateřídouška obsahuje. Především to potom jsou silice, kyselina ursulová nebo flavonoidy. Všechny tyto látky jsou často obsaženy i v mnoha lécích. Díky mateřídoušce je však můžete do svého těla dostat bez použití chemických přísad, například ve formě čaje či odvarů. Ideální možnost pro každého, kdo dává přírodním prostředkům přednost před různými léky, které jsou na našem trhu k dostání.