Salmonelóza

Jedná se o infekční onemocnění, které je způsobeno bakterií rodu Salmonela, celou její existenci tvoří jediná buňka. Ročně v České republice postihne asi 30 000 lidí. Rod Salmonel je velice rozvětvený a tvoří ho kolem 2200 typů, přičemž některé jsou přenosné jenom mezi lidmi, některé zase mezi zvířaty. Třetí skupina je schopná škodit jak v lidské, tak i ve zvířecí říši je největší a právě tato způsobuje onemocnění s názvem salmonelóza.

Příznaky salmonelózy

Po invazi bakterií do organizmu a proražení imunitního ochranného štítu trvá ještě nějakou dobu, než se nemoc projeví. Nastává tzv. inkubační doba, která je u salmonelózy velmi krátká. Maximálně do 48 hodin (ale obyčejně jen po pár hodinách) přichází:

  • horečka – až 39 stupňů Celsia
  • nevolnost, zvracení
  • křečovité bolesti břicha
  • průjem (který zpočátku kašovitý, záhy se ale mění na zelenavý s příměsí hlenu a krve)

Rozeznáváme formu střevní, horečnatou nebo ložiskovou, podle toho, které z příznaků jsou v popředí. První ustává zvracení, záhy za ním horečka, bolesti břicha a zvracení trvají většinou delší dobu. Velký únik tekutin a minerálních látek může způsobit vznik dehydratace organismu. Zvláště u malých dětí, u kterých je tělo složeno z vyššího obsahu vody, než u dospělého člověka, jsou ohroženy dehydratací a vnikem tzv. šokového stavu.

U pacientů s poruchou imunitního systému (AIDS, nádorová onemocnění, před a po transplantační období, staří a nemocní) nemoc probíhá spíše v ložiskové formě, což zahrnuje komplikace, které vznikají tak, že bakterie putující krevním proudem se usadí na predisponovaných místech a poté jejich místní seskupení způsobí zápal. Podle místa usazení vzniká:

  • zánět srdečných chlopní
  • zánět mozkových blan
  • zánět močového nebo genitálního traktu
  • vznik zánětlivých ložisek i abscesů měkkých tkání
  • zánět žlučníku

Existují také tzv. asymptomatičtí bacilonosiči (pouze určité procento lidí). To znamená, že i přestože jsou bakterie salmonely přítomny v jejich zažívacím traktu, nevyvolávají žádné příznaky nemoci. Vylučování bakterií stolicí po čase ustává samo, takže člověk nevyžaduje žádnou speciální léčbu. U malé části pacientů s onemocněním žlučníku a žlučových cest přetrvává toto bacilonosičství měsíce a aby došlo k úplnému vyléčení je nutné přistoupit k operativnímu odstranění žlučníku.