Dna
Dna – jedná se o nemoc, při které je abnormálně zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Charakteristické jsou periodické záchvaty, které jsou spojené se zánětem v kloubech (záněty vznikají kvůli ukládání krystalů kyseliny močové v kloubech a okolních tkáních.) Zvýšená hladina kyseliny močové může omezit ledvinovou funkci a být také příčinou ledvinových kamenů. Dědičnost v tomto případě hraje značnou roli, záleží na schopnosti organismu zpracovat kyselinu močovou, která je výsledným produktem metabolismu purinu (který tělo přijímá jako součást mnoha jídel).
Příznaky dny
Nejčastější lokalizace akutního dnavého záchvatu je v kloubu palce u nohy, ale postižení jiných kloubů nejsou také výjimkou (kotníky, kolena, zápěstí, prsty a lokty.) Někdy se mohou krystalky kyseliny močové usazovat i v okolí kloubů.
Akutní dnový atak
Charakterizuje se rychlým počátkem bolesti v postiženém kloubu, otokem, zarudnutím (bolest může být až tak intenzivní, že nemocný neudrží ani přikrývku na noze, která se dotýká kůže). Pacienti mohou mít také horečku, bolest může být až nesnesitelná a ustupuje v několika hodinách, někdy až po několika dnech po léčbě, někdy i spontánně bez léčby. Ve vzácných případech může záchvat trvat i několik týdnů.
Většina pacientů mívá záchvaty opakovaně za život. Věk pacientů je ve velkém rozmezí –dna se může projevit již v pubertě, ale i ve věku 75 let není výjimkou. U žen bývají dnové záchvaty až po menopause.
Rizikové faktory
- dědičné dispozice
- otylost
- zvýšený příjem alkoholu
- vysoký krevní tlak
- nedostatečná ledvinná funkce
- některé léky
Některé nemoci mohou způsobit vysokou produkci kyseliny močové, například leukémie. Záchvat dny může vyvolat např. poškození kloubu, horečnaté onemocnění, dehydratace, těžký alkoholový exces nebo nedávná chirurgická operace.