Heřmánek pravý

Heřmánek pravý, známý také pod názvem heřmánek lékařský je především v našich zemích velmi rozšířená léčivá bylina. Často ji poznáme podle její typické vůně, kterou si určitě mnoho z nás pamatuje převážně z dětství, kdy byla hodně využívána ve formě různých mastí či odvarů, které nám pomáhali při nejrůznějších obtížích. Díky jeho léčivým vlastnostem je hojně využíván i v dnešní době, kdy pravděpodobně nejoblíbenější a nejpoužívanější je heřmánkový čaj. Ten je ideální při různých žaludečních obtížích, při nadýmání či častých křečích právě v oblasti žaludku. Díky svým zklidňujícím účinkům nám dokáže velmi výrazně ulevit a dokáže působit preventivně i proti žaludečním vředům, které jsou právě v dnešní hektické době velmi aktuálním tématem.

Novinkou na našem trhu není ani heřmánková mast, která má řadu svých příznivců, kterým velmi dobře a rychle pomáhá při drobných povrchových zranění, různých oděrkách či pouze k promaštění suché pokožky. Díky výtažku z heřmánku pravého umí velmi výrazně urychlit samotné hojení těchto různých ran či škrábanců, ať už byly způsobeny čímkoliv.

Příznivé účinky heřmánku jsou dokázány mnoha vědeckými studiemi a za jeho nejúčinnější část se považují především tzv. silice, jejichž výtažky se používají do výše zmíněných mastí. Pozitivní vlastnosti této bylinky však nepůsobí pouze na výše uvedené problémy, ale dokážou také velmi dobře působit v případě zánětů dutiny ústní, v případě zánětu očních spojivek nebo také při problémech pohlavního ústrojí. Skvěle působí například i při bronchiálním astmatu či různých alergických reakcích. Dokáže celkově zklidnit náš organismus, a proto mnoho lékařů doporučuje vypít několikrát týdně před spaním alespoň jeden šálek heřmánkového čaje. Kromě toho, že nám přinese klidný spánek, bude také blahodárně působit na naše tělo a být tak velmi účinnou prevencí různých problémů.