Zánět slepého střeva
Zánět slepého střeva apendix, lidově „slepák“, je tenkou výchlipkou slepého střeva. Nejčastěji je uložený v pravém podbřišku. Pro trávicí činnost střeva nemá prakticky význam. Známy jsou spíše jeho nemoci než význam pro lidské tělo.
Apendix se většinou nijak neprojevuje, pokud však dojde k jeho podráždění, může nás přímo ohrozit na životě. Někteří pacienti o něm mluví jako o „časované bombě“, z toho důvodu, že je překvapila za plného zdraví. U některých však bolesti, proměnlivé, mohou přetrvávat déle, takže je to spíše doutnání, než náhlá exploze.
Lidé si také nechávají odstranit slepé střevo preventivně, protože se obávají zánětu.
Příčiny zánětu slepého střeva
U malých dětí může dojít k podráždění apendixu roupy nebo škrkavkami. V naprosté většině případů je však příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná.
Příznaky zánětu slepého střeva
Jak se projevuje? Typické jsou náhlé bolesti břicha, které Vás probudí uprostřed noci. Je vám špatně, na zvracení, cítíte se malátní, máte zvýšenou teplotu azrychlený tep. Bolest břicha se postupně přesouvá od pupíku do pravého podbřišku. Břicho je citlivé na dotek. Postupně se bolest rozšiřuje na celé břicho. Hledáte polohu, při které by vás to bolelo co nejméně (nejlepší je leh na bok a skrčené nohy co nejvíce). Břišní stěna je napjatá. Může se objevit i menší průjem. Častější je ale nevolnost a zvracení.
Typickým a důležitým varovným příznakem je bolestivé píchnutí v místě největších bolestí. Tento příznak je známkou dráždění břišní stěny, tedy pokročilosti zánětu. Tady už je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pokud máte spíše pobolívání v pravém podbřišku, bolesti jsou dlouhodobé a nevýrazné, může se jednat o tzv. chronický zánět slepého střeva. Často mu předcházejí onemocnění, kvůli kterým jste leželi v nemocnici před několika lety, ty Vám tzv. „slepák rozehnali“. Kromě typického náhlého záchvatu může zánět slepého střeva probíhat v mnoha jiných variacích a napodobovat jiná onemocnění břicha. V každém případě by jste však měli vyhledat odbornou pomoc.