Hemeroidy
Hemeroidy patří mezi nepříjemná onemocnění, především pro to, že se týkají intimních partií. Onemocnění hemeroidy znamená pro postiženého problémy s vyprazdňováním z důvodů bolesti. Přestože se s nimi dle statistik setká značná část obyvatelstva (udává se až 60%), mnoho lidí s jejich léčením především z ostychu před návštěvou lékaře vyčkává.
Co to vlastně jsou hemeroidy? Slovo pochází z řečtiny a znamená únik krve, někdy volně překládáno přímo jako krvácení. Hemeroidy se nacházejí v řitním kanálu, tj. v posledních centimetrech tlustého střeva. Jsou to pletence drobných žil a žilek ve sliznici střeva vytvářející malé polštářky. V případě zdravého jedince se bolestivě neprojevují a nezpůsobují tak žádné potíže. Problémy nastávají při jejich zvětšení, resp. zduření. To může být způsobeno některým z faktorů, které budou popsány dále v textu.
Hemeroidy vnitřní a vnější
Hemeroidy se podle výskytu a komplikací spojených s jejich onemocněním a léčbou dělí na vnitřní a vnější.
Vnější hemeroidy
Vnější hemeroidy se nacházejí kolem řitního otvoru, Jedná se o malé výstupky, které lze nahmatat. K jejich onemocnění dochází zřídkakdy a i tehdy je jejich následná léčba mnohem jednodušší než u hemeroidů vnitřních.
Vnitřní hemeroidy
Vnitřní hemeroidy se nachází právě u konce slepého střeva, v análním kanále. Problémy nastávají s jejich natékáním. Tehdy mohou způsobovat krvácení, bolest při vyprazdňování, nebo mohou dokonce vyhřeznout z řitního otvoru. Nepříjemné na vnitřních hemeroidech je začarovaný kruh, do kterého se postižený dostává tím, že při vyprazdňování jsou opakovaně drážděny, čímž se zvětšuji a situace se tak více komplikuje. Vnitřní hemeroidy se mohou projevovat v několika stupních:
- Hemeroidy 1. stupně – nachází se uvnitř řitního otvoru, žíly jsou sice nateklé, ale kromě občasného svědění nezpůsobují jiné potíže
- Hemeroidy 2. stupně – žíly jsou nateklé a zasahují tak k výstupu z řitního kanálu. Vyprazdňování doprovází svědění a často je přítomná krev ve stolici.
- Hemeroidy 3. stupně – hemeroidy již vystupují z řitního otvoru, přičemž je lze zastrčit zpět
- Hemeroidy 4. stupně - zastrčení již není možné, hemeroidy doprovází bolest a může pacientovi bránit například v sezení
Příznaky hemeroidů
Jak bylo popsáno výše, příznaky hemeroidů se objevují postupně. Začínají “pouhým” svěděním, či zduřením sliznice uvnitř řitního kanálu, ale mohou velmi rychle gradovat. Alarmujícím příznakem je potom vždy přítomnost krve ve stolici. V takovém případě velmi důrazně doporučujeme návštěvu lékaře, protože krev ve stolici může znamenat i mnohem závažnější nemoci (rakovinu tlustého střeva). Kromě krve se může ve stolici nacházet i hlen. Finálním příznakem hemeroidů je potom jejich vyhřeznutí, kdy je jejich léčba komplikovanější, kvůli neustálému dráždění při vyprazdňování.
Rizikové faktory
Rizikové faktory mají hemeroidy společné s mnoha dalšími civilazičními nemocemi (jako jsou infarkt, vysoký tlak, apod.). Patří mezi ně především:
- Sedavý způsob života
- Obezita – ve spojení s nedostatkem fyzické aktivity je na cévy v okolí konečníku vyvíjen velký tlak, což může způsobovat jejich natékání a vznik hemeroidů
- Nesprávné stravovací návyky – konzumace tučných a kořeněných jídel, následkem čehož dochází k ucpávání cév
- Časté zácpy nebo průjmy – stolice tlačí na stěny konečníku, čímž dochází k dráždění cév u konečníku nebo přímo jejich vyhřeznutí
- Nemoci žilního systému
- Vysoká konzumace alkoholu a kávy
- Kouření
Vyšetření hemeroidů
Pro vyšetření hemeroidů se používá metoda anoskopie, neboli vyšetření konečníku speciálním přístrojem – anoskopem. Anoskop je krátká dutá trubice, pomocí které lékař zkontroluje lékař sliznici v řitním otvoru.
Vyšetření trvá velmi krátce a je prakticky bezbolestné. Provádí se nejčastěji v leže na boku, anoskop je s použití speciálního gelu a anestetika zaveden mezi svěrače a po osvícení je schopen lékař diagnostikovat, zda jsou stěny sliznice a cévy narušeny hemeroidy.
Pokud se ostýcháte navštívit pro kontrolu praktického lékaře, existují přímo proktologické poradny, kde jsou odborníci, pro něž je tento typ vyšetření rutinní.
Léčba hemeroidů
Při prevenci a omezení výše popsaných rizikových faktorů by se mělo riziko vzniku hemeroidů značně snížit, proto doporučujeme především zdravý životní styl. Při vzniku obtíží lze aplikovat následující léčebné postupy:
Koupele v teplé vodě
Teplo pomáhá uvolnění svěrače a ústupu akutních bolestí způsobených jeho stahem. Mimoto také pomáhá lepšímu prokrvení cévního řečiště.
Koupele a gel dubové kůry
Tento způsob léčby se používá až při samotném vyhřeznutí a otoku. Látky obsažené v dubové kůře mají silné svírací účinky a pomáhají zklidnit nateklou sliznici.
Mast na hemeroidy (gely, čípky, tablety)
Tyto přípravky slouží k rychlé pomoci při otocích a snížení akutní bolesti. Jsou dostání v lékárnách. Mezi nejpoužívanější přípravky patří:
- Dobexil H
- Mastu S
- Preparation H
- Procto-glyvenol
- Hemodin (tablety)
Ledové obklady
Studené obklady pomáhají od bolesti při již vyhřezlých hemeroidech a jejich trombóze.
Operace hemeroidů
Existuje několik typů operací hemeroidů, které byly vyvinuty z toho důvodů, že klasická operace je poměrně krajním řešení přinášející řadu nevýhod (bolestivost a dlouhá pracovní neschopnost). Jsou jimi:
Barronova metoda
Barranova metoda (často nazvané jako gumičkování) je podvázání hemeroidů elastickými proužky. Po nějakém řase hemeroidy odumřou a odejdou se stolicí (3-10 dní). Pacient je po operaci omezen velmi málo a kromě náročné fyzické aktivity a cvičení může dělat prakticky vše.
Kryoterapie
Stejně jako u předchozí metody se zajistí odumření postižené tkáně, v tomto případě jejím zmražením. Oproti Barronově metodě je nutné počítat s o něco delší dobou hojení.
Longova metoda
Operace používaná na hemeroidy uvnitř konečníku za použití speciálního skalpelu – stapleru. Doba rekonvalescence je po operace cca 1 týden.
Riziko návratu hemeroidů po operaci je vysoké, proto je po zákroku nutné snížit rizikové faktory, které vedly k jejich vzniku.
Hemeroidy v těhotenství
Nezřídka se objevují hemeroidy v těhotenství a po porodu. Je to dáno zvýšenou hmotností matky a tím pádem větším náporem na cévy. Hemeroidy se díky tomu objevují zpravidla až ve třetím trimestru. Pokud rodička před těhotenstvím hemeroidy netrpěla, tak je skoro jisté, že po těhotenství zmizí.
Hemeroidům v těhotenství se lze vyvarovat konzumací stravy bohaté na vlákninu, cvičením pánevního dne a při sedavém zaměstnání občasnou fyzickou aktivitou.